درباره منطقه 22

از آرشیو دپارتمان آسا 

 

 

منطقه 22 شهرداری تهران  جدیدترین منطقه شهری پایتخت بوده و در جنبه های مختلف، گوناگونی های بسیاری را در آن شاهد هستیم. لذا برای معرفی این منطقه از جنبه های متعدد به آن پرداخته و مسائل مختلف را بررسی خواهیم کرد.

در این مقاله خواهید خواند:

معرفی منطقه 22

منطقه 22 در شمال غرب پایتخت و در مجاورت کوه های البرز قرار داشته بطوری که از شمال به ارتفاعات البرز، از شرق به منطقه 5 شهرداری تهران، از غرب به محدوده وردآورد شمالی یا بلوار اردستانی و از جنوب به آزادراه تهران-کرج محدود شده و دارای وسعت زیادی می باشد. این منطقه از تهران با 6هزار هکتار فضای شهری، بزرگترین قطعه پاییتخت به شمار می رود. منطقه 22 که از آن به عنوان ریه تنفسی پایتخت یاد می شود در ارتفاع 1340 متر از سطح دریا قرار داشته و به سبب موقعیت مکانی مناسب و همچنین قرارگیری در مسیر باد غرب به شرق تهران از آب و هوای بسیار مطلوبی برخوردار می باشد. این ویژگی منطقه در مقایسه با دیگر نقاط پایتخت بسیار حائز اهمیت بوده و مورد توجه بسیاری قرار گرفته است. 

ویژگی های شاخص منطقه 22

همانطور که گفته شد منطقه 22 دارای وسعت بسیار زیادی بوده و از پتانسیل بالایی در جهات مختلف برخوردار می باشد. این منطقه پس از تصویب طرح تفصیلی شهرداری به عنوان منطقه ای جدید شناخته شد و به سبب موقعیت مکانی مناسب، آب و هوای مطلوب، وسعت زیاد و همچنین رویکرد شهرداری در این منطقه، شاهد پیشرفت این قطعه از پایتخت، مطابق با الگوهای نوین شهرسازی هستیم. این منطقه به سبب کیفیت ساخت بالا دارای چندین گواهینامه کیفی می باشد و از امکانات بسیاری برخوردار است. بطوری که از جمله ویژگی های شاخص منطقه که شامل امکانات رفاهی و تفریحی بسیار و دسترسی های مناسب می باشد، می توان موارد زیر را نام برد:

مجتمع ایران مال

امکانات رفاهی و تفریحی منطقه 22

 • دریاچه چیتگر به عنوان بزرگترین دریاچه مصنوعی ایران 
 • مجتمع ایران مال به عنوان بزرگترین مرکز خرید در خاور میانه
 • شهربازی هزارویک شهر به عنوان بزرگترین شهربازی خاورمیانه
 • بنیاد علمی دکتر مجید سمیعی
 • مجموعه ورزشی آزادی(استادیوم ورزشی آزادی، دریاچه آزادی، هتل المپیک، آکادمی فوتبال)
 • باغ ملی گیاه‌شناسی و ...

دسترسی های منطقه 22

 • آزادراه تهران–کرج در جنوب منطقه 22
 • بزرگراه همت در شمال منطقه 22
 • بزرگراه آزادگان در شرق منطقه 22
 • بزرگراه حکیم در میانه این منطقه 

بزرگراه همت در شمال منطقه 22

چشم انداز پیش روی منطقه 22

منطقه 22 تهران که  آینده درخشانی برای آن دیده می شود دارای شرایطی می باشد که موجب شده تا چشم انداز پیش روی منطقه بسیار روشن و امیدوار کننده باشد. این منطقه از تهران به سبب پتانسیل بالا و داشتن شرایط مساعد در جنبه های مختلف، نسبت به سایر مناطق بسیار مورد توجه می باشد. از جمله این شرایط که برای پیشرفت در هر منطقه ای جزو الزامات می باشد، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • موقعیت مکانی مناسب و دسترسی های آسان
 • آب و هوای مطلوب
 • پتانسیل مناسب جهت حذب گردشگر

منطقه 22 تهران به سبب جدید بودن و عوامل ذکر شده به سرعت در حال پیشرفت می باشد بطوری که پروژه های مسکونی و تجاری بسیاری را در این منطقه شاهد هستیم. بازار مسکن در این منطقه با تحولات بسیاری همراه بوده و پروژه های بسیار لوکس و عطیمی را شامل می شود که در ادامه به شرح آن خواهیم پرداخت.

بازار مسکن در منطقه 22

مسکن و بازار آن در منطقه 22 بسیار مورد توجه می باشد بطوری که اشخاص و ارگان های بسیاری وارد این بازار شده و در این منطقه سرمایه گذاری کرده اند. در چندسال گذشته برج سازی های بسیاری را در منطقه 22 شاهد بوده ایم که هر کدام از آنها بسته به سازنده آن در دو دسته شخصی ساز و یا تعاونی سازقرار می گیرند. برج ها و واحد های مسکونی منطقه دارای امتیازاتی می باشند که می توان موارد زیر را برای آنها ذکر کرد:

 • کم بودن جمعیت
 • چشم انداز و منظره زیبای واحدها
 • متراژ مناسب
 • دسترسی مناسب
 • آب و هوای مطلوب
 • قیمت مناسب نسبت به دیگر نقاط
 • امکان پیش فروش واحدها بسته به نوع پروژه

 

 

منطقه ۲۲ شهرداری تهران

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
 
 
پرش به ناوبریپرش به جستجو
 
نقشه منطقه ۲۲ تهران
منطقه ۲۲ شهرداری تهران
موقعیت منطقه ۲۲ در غرب تهران (رنگ سبز)
کشور ایران Flag of Iran.svg
استان تهران
شهر تهران
نام دیگر قطب گردشگری تهران
جمعیت  
ناحیه  
محله  
رتبه توسعه یافتگی در شهر  
منطقه پستی ۱۴
پیش‌شماره محلی تلفن ۴۴
شهردار علی نوذرپور
مناطق همجوار منطقه۵منطقه۲۱

منطقه ۲۲ شهرداری تهران غربی‌ترین منطقه شهری تهران است که در شمال غرب تهران واقع شده‌است.

این منطقه از شمال به ارتفاعات البرز، از شرق به منطقه ۵ شهرداری تهران، از غرب به محدوده وردآورد شمالی و از جنوب به آزادراه تهران-کرج محدود می‌گردد.

مساحت این منطقه حدود ۶۲۰۰ هکتار است که از این مساحت حدود ۱۳۰۰ هکتار متعلق به فضای سبز می‌باشد.

میانگین ارتفاع منطقه از سطح دریا ۱۳۴۰ متر می‌باشد.

محمدعلی نجفی در مهرماه ۱۳۹۶ در حکمی علی نوذرپور را به عنوان شهردار منطقه ۲۲ تهران منصوب کرد.

منطقه ۲۲ از نظر جغرافیایی، بزرگ‌ترین قطعه پایتخت ایران محسوب می‌شود و به‌دلیل همین گستردگی و وسعت، نیاز به مراقبت بیشتری از سوی مأموران انتظامی دارد. از این‌رو دو کلانتری ۱۴۱ شهرک گلستان و ۱۸۱ عوارضی در منطقه فعال هستند، اما به دلیل پراکندگی محله‌ها و همچنین قرار گرفتن منطقه در میان بزرگراه‌هایی همچون شهید همت، شهید خرازی، شهید حکیم و آزادگان، امکان نظارت کامل بر تمامی محله‌ها وجود ندارد.[۱]

تاریخچه[ویرایش]

اراضی محدودهٔ چیتگر و وردآورد شمالی در ابتدا متعلق به خانواده فرمانفرمایان و فیروزگر بوده‌است که پس از انقلاب، این اراضی ملی اعلام شد و مقداری از آن به سازمان زمین شهری واگذار شد. پس از مواجهه مسئولین شهر با مشکلات کلانشهر تهران، آنها به این نتیجه دست یافتند که می‌توان این منطقه را مطابق با الگوهای شهرسازی نوین به محدوده‌ای برای خدمات رسانی به شهر تهران و جبران کمبودهای رفاهی دیگر مناطق تبدیل نمود. بر همین اساس شهرداری منطقه۲۲ در سال ۱۳۷۹ کار خود را آغاز نمود.

مشخصات[ویرایش]

منطقه۲۲ در سطح تهران و فراشهری از قابلیت دسترسی مطلوبی برخوردار است. دسترسی‌های این منطقه بزرگراه‌های حکیم، همت، آزادگان، تهران-کرج و آزادراه در دست ساخت تهران-شمال می‌باشد.

این منطقه در طرح تفصیلی تهران به عنوان قطب گردشگری تهران مطرح شده‌است تا نیازهای رفاهی شهر تهران را برطرف سازد که بر همین اساس پروژهای بسیاری از جمله آبشار تهران، دریاچه مصنوعی چیتگر، محور چهارباغ ،بوستان جوانمردان ایران، شهربازی هزارویک شهر(تهران لند)، تهران مال، پارک آبی چیتگر، ایران مال، برج های مسکونی نارجستان های 1و2و3 ، برج مجلل لکسون، مجتمع تجاری اداری آرتمیس، پردیس سوارکاری، تله کابین و مونوریل چیتگر در این منطقه در حال ساخت و تکمیل می‌باشند.

با وجود پارک‌های جنگلی چیتگر، وردآورد، خرگوش دره، لتمال کن و جهت وزش باد در تهران که عموماً غربی-شرقی است این محدوده از تهران آب و هوای پاکیزه و مطلوبتری نسبت به دیگر مناطق تهران دارا می‌باشد.

منطقه ۲۲ با بالاترین میزان برج سازی و ارتفاع برج‌ها از ۱۰ تا ۴۲ طبقه منطقه پیش گام تهران است.

مشکلات شهر تهران و ایجاد منطقه ۲۲[ویرایش]

بنا به گزارش‌ها منطقه ۲۲ تهران دارای بیشترین تخلف تراکم‌فروشی است. دربارهٔ منطقه ۲۲ بارها مشکلات منطقه مطرح شده و یکی از این مشکلات‌که، توسط شورایاران در صحن شورای شهر تهران دائماً تکرار شده ساخت‌وسازهای بی‌رویه و خارج از حد مجاز در این منطقه ۲۲ است. معصومه ابتکار، رئیس کمیته محیط‌زیست شورای شهر تهران در تذکری گفته‌است در سال ۱۳۷۹ به‌عنوان رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست رسماً اعلام کرده‌است که اگر ظرفیت‌های زیست‌محیطی مدنظر قرار داده شود، «نباید مناطق ۲۱ و ۲۲ تأسیس شوند»، اما شهرداری تهران مصراً تعهد داده‌است که منطقه ۲۲ با حداقل جمعیت شکل می‌گیرد؛ اما بعدها با وجود این شاهد جمعیت‌پذیری سرسام‌آور منطقه ۲۲ بوده‌ایم. بنا به گزارش‌هایی در همه برنامه‌ریزی‌ها و اظهاراتی که تا قبل از شروع ساخت‌وسازهای در سال‌های ۱۳۸۹ به بعد در منطقه ۲۲ وجود دارد، صحبت از منطقه‌ای است با ساخت‌وسازهای ویلایی، اما آنچه در منطقه ۲۲ تهران رخ داده‌است، فاجعه‌ای است که کل تهران را تهدید می‌کند. در سال‌های قبل‌تر، منطقه ۲۲ شهر تهران به‌عنوان منطقه‌ای تازه‌شکل‌گرفته، به‌عنوان پهنه ویژه‌ای در کرانهٔ شهر تهران با کاربری تفرج و گردشگری و خدماتی در نظر گرفته شده‌بود؛ و در ابتدا قرار بود منطقه ۲۲ به قطب گردشگری تهران تبدیل شود و پروژه‌های بسیاری ازجمله آبشار تهران، بوستان جوانمردان، دریاچه خلیج فارس و پروژه هزارویک شهر در این منطقه پیش‌بینی شده بود که به‌دلیل ساخت‌وسازهای بی‌رویه در منطقه مشکلات زیادی همراه با آنها ایجاد شد؛ و از سال ۱۳۹۱، شورای سوم شهر تهران بارها دربارهٔ اجرای نادرست طرح تفصیلی منطقه ۲۲ و تخلف در آن و لزوم برگشت مجدد آن به شورا تأکید داشت.

برج‌هایی که در منطقه ۲۲ تهران ساخته شد جلوی باد غرب به شرق را می‌گیرد و با روند پیشروی برج‌های مسکونی و تجاری اداری در منطقه ۲۲ تهران، انتقادهایی شد مبنی بر اینکه با ساخت برج‌های مرتفع در این منطقه ۲۲، که به نوعی پیش‌تر تصفیه خانه هوای شهر تهران محسوب می‌شد؛ در برابر باد غرب به شرق تهران مانع ایجاد شده و سبب افزایش آلودگی شهر تهران می‌شود؛ که بنا به گزارش‌هایی باتوجه به تمرکز برج‌های ساخته شده و حتی در حال ساخت و با در نظر نگرفتن زیرساخت‌های ترافیکی شهر در زمان صدور این مجوزها، این انتقادها وارد بوده‌است و شرایط فعلی (مهر ۱۳۹۵) در منطقه ۲۲ در آینده فاجعه زیست‌محیطی به بار خواهد آورد. ایران مال یا بازار بزرگ ایران، رزمال، تهران مال (هایپراستار)، مال مون، آرتمیس، بازار بزرگ مادر، گلستان خیام، برج لکسون و … تنها بخش کوچکی از مراکز تجاری ایجاد شده در این منطقه می‌باشند؛ و جمعیت منطقه ۲۲، از تعهد اولیهٔ آن بسیار بالاتر است و برای حداکثر تراکم پیش‌بینی شدهٔ اولیهٔ آن هیچ تطابقی ندارد. به عنوان مثال از سال ۸۹ تا سال ۹۳، حداقل ۳۵ پروژه جدید برج‌های مسکونی در این منطقه از تهران اجرا شده یا در حال ساخت بوده‌است که تعداد طبقات آنها بین ۱۵ تا ۴۰ طبقه بوده و عمده این برج‌ها که، در حاشیه دریاچه خلیج فارس نیز تعدادی از آنها بالا رفته‌اند، متعلق به ارگان‌های دولتی و خاص و نیز تعاونی‌های مسکن شهرداری‌های مناطق هستند و تعداد کمی از اعضای شورای شهر تهران تاکنون به اشتباه و البته تخلف شهرداری تهران در ساخت‌وسازهای افسارگسیخته منطقه ۲۲ اشاره کرده‌اند، از جمله مهدی چمران، در جایگاه رئیس شورای شهر تهران، با اشاره به اینکه منطقه ۲۲ با این شرایط و ساخت‌وسازهای بی‌رویه طراحی نشده بوده‌است، در این رابطه اعلام داشته‌است که پیش‌تر قرار می‌بوده خدمات شهر تهران و مکان‌های تفریحی در منطقه ۲۲ ایجاد شوند و به عقیدهٔ وی ضرورت دارد که در طرح تفصیلی منطقه ۲۲ تجدیدنظر شود، و تا قبل از تصویب طرح‌های جدید، ساخت‌وسازها در این منطقه متوقف گردد. اینها همه در حالی است که در این منطقه برنامه‌ای برای مترو نیز پیش‌بینی نشده‌است و به نظر می‌رسد در آینده مشکلات ترافیکیِ شهر افزایش بیشتری نیز یابد.[۲]

تأثیر منطقه بر آب و هوای شهر تهران[ویرایش]

به دلیل نبود آمایش سرزمینی ۲۰ درصد از جمعیت کشور ایران، در استان تهران ساکن شده‌اند در حالی‌که این استان نزدیک به یک درصد از مساحت ایران را تشکیل می‌دهد؛ و افزایش جمعیت منجر به رشد ساخت و ساز در شهرک‌ها و شهرهای اطراف تهران شده‌است. از جمله متأسفانه برای حل مشکل جمعیتی و نیاز مسکنِ تهران به راه‌حل‌های سطحی متوسل شده و در منطقه ۲۲ مسکن‌های بسیار برای انبوهی از جمعیت ساخته شده‌است، و این ساخت و سازهای بی‌رویه‌ای که در منطقه ۲۲ تهران صورت گرفته‌است برای هوای تهران مضر دانسته‌شده و با توجه به این جمعیت ۳۰۰ هزار خودرو در منطقه تردد و آلودگی ایجاد می‌کنند؛ و دغدغه اصلی این است که این آلودگی با توجه به جهت وزش باد به‌طور مستقیم وارد تهران می‌شود و قطعاً این ساخت و ساز کیفیت هوای کل تهران را تحت تأثیر قرار می‌دهد.[۳] بلندمرتبه‌سازی در این منطقه به لحاظ اندازه و توده و نظام بلندایی، هماهنگی و انسجام ترافیکی، از هیچ الگویی پیروی نکرده، و با ساخت و ساز برج‌های ۲۵ تا ۴۰ طبقه، این شائبه بودن دارد که این ساخت‌وسازهای بی‌ضابطه، بر جریان‌های هوای تهران نیز اثرگذار بو ده است، چراکه الگوی باد غالب تهران به‌صورت غرب به شرق است و این ساختمان‌های بزرگ می‌توانند با دگرگونی جهت جریان هوا در سطح اقلیم خُرد یا میکروکلیما، به‌عنوان راهبندی برای ورود باد به تهران نیز کار کنند.[۴]

جمعیت[ویرایش]

جمعیت این منطقه براساس سرشماری سال ۱۳۹۰ ایران، ۱۲۸٬۹۵۸ نفر (۳۸٬۱۰۶ خانوار) شامل ۶۵٬۴۷۶ مرد و ۶۳٬۴۸۲ زن می‌باشد.[۵]

مطالعات پیش‌بینی جمعیتی[ویرایش]

در سال ۱۳۶۵ تمهیدات نخستین برای توسعه منطقه برای سکونت ۴۰۰ هزار نفر دیده شد، در سال ۱۳۷۱ این منطقه به گستره قانونی تهران اضافه شد، در سال ۱۳۷۹ اولین طرح تفصیلی منطقه تهیه و برای سکونت ۶۷۵ هزار نفر ابلاغ شد، در سال ۱۳۸۱ طرح مجموعه شهری تهران ضوابط "توقف توسعه سکونت در این منطقه" را دستور کرد، در سال ۱۳۸۴ الگوی توسعه منطقه نگارش و این منطقه به‌عنوان بخشی با الگوی غالب دانش‌محور و "فراغت‌محور" با سقف جمعیت‌پذیری ۳۵۰ هزار نفر تعیین شد و درنهایت در طرح جامع سال ۱۳۸۷ شهر تهران، با حفظ الگوی غالب دانش‌محور و 'فراغت‌محور"، گنجایش جمعیت‌پذیری منطقه از ۳۵۰ هزار نفر به "۵۰۰ هزار نفر"، افزایش‌یافته‌است؛ و شمار واحدهای مسکونی به‌اندازه ۳۰۰ هزار نفر نیز در منطقه ۲۲ خالی از سکنه است؛ و با فرض وجود ظرفیت پذیری برای ۳۰۰ هزار نفر جمعیت و در نظر گرفتنِ بعد خانوار ۳٫۲ نفری، بیش از ۹۰ هزار واحد مسکونی در این منطقه تهی از سکنه است.[۴]

بافت جمعیتی[ویرایش]

گفته می‌شود حدود ۹۰ درصد برج‌های منطقه ۲۲ توسط تعاونی مسکن‌های بخش خصوصی و سازمان‌های مختلف از دانشگاه تهران، ارگان‌های نظامی و انتظامی گرفته، تا سازمان برنامه و بودجه، سازمان آتش‌نشانی، کارکنان بهشت‌زهرا (س)، کارکنان شهرداری منطقه ۲۲، خانه سینما، خادمین شهرداری و همراه‌اول و کارکنان مجلس ساخته شده‌اند.[۴]

محله‌ها[ویرایش]

مکان‌های مهم[ویرایش]

باغ راز هستی (حیوانات اهلی، گیاهان دارویی، سروستان، برکه گیاهان آبزی)

مترو[ویرایش]

در آینده‌ای نزدیک آزادراه تهران، شمال و انتهای اتوبان خرازی به عنوان کمربندی تهران-کرج افتتاح خواهند شد، و مدل‌سازی ترافیکی افق ۱۴۰۴ در منطقه ۲۲، پس از شکل‌گیری تمامی خطوط حمل نقل عمومی و شهری، متوسط سرعت در اتوبان‌های منطقه ۲۲ را به ۲۱ کیلومتر در ساعت پیش‌بینی می‌کند که این یک هشدار جدی برای منطقه محسوب می‌شود و به روشنی می‌توان گفت بار ترافیکی به مرور زمان افزایش خواهد یافت و در نتیجه مسئولان شهرداری شهر تهران، باید برایِ حل مشکلات ترافیکی، در راستای ایجاد خط مترو در منطقه، زودتر اقدام نمایند؛ اصلی‌ترین خط مترو در منطقه ۲۲ خط شماره ۱۰ است؛ که در صورت تصویب ساخت خط ۱۰ مترو در شورای عالی ترافیک، آغاز فاز اجرایی آن در سه‌ماهه پایانی سال ۱۳۹۸ هجری‌شمسی خواهد بود.[۷]

ایستگاه‌های مترو[ویرایش]