مکان های تفریحی توریستی

امکانات رفاهی و تفریحی منطقه 22

 

در این مقاله خواهید خواند:

منطقه 22 

منطقه 22 که در شمال غرب تهران قرار دارد امید مدیران برای توسعه شهری و ایجاد منطقه ای مطابق با الگوهای نوین شهرسازی می باشد. این منطقه که بزرگترین و جدیدترین قطعه پایتخت می باشد به عنوان قطب گردشگری تهران شناخته شده و با ظرفیت بالایی که دارد از چشم انداز روشنی برخوردار می باشد. منطقه 22 طی چندسال گذشته شاهد سرمای گذاری های بسیاری در بخش های مختلف می باشد. بطوری که برخی از اماکن رفاهی ایجاد شده در این منطقه، در خاورمیانه و کلاس جهانی مطرح شده و بسیار مورد توجه می باشند.

جاذبه های منطقه22

هر منطقه ای برای پیشرفت و ماندگاری نیاز به هویت و بافت مشخصی شامل مراکز تفریحی، تجاری، آموزشی، فرهنگی و درمانی می باشد. منطقه 22 با توجه به رویکرد مدیران در این منطقه و موقعیت مکانی مناسب آن از پتانسیل بسیار بالایی برخوردار می باشد و از مراکز بسیاری بهره می برد که هر کدام به نوبه خود دارای جایگاه ویژه ای در منطقه و همچنین فراتر از منطقه می باشد. از جمله این مراکز می توان به موارد زیر اشاره کرد:

دریاچه چیتگر(خلیج فارس)

دریاچه مصنوعی چیتگر با مساحت 130 هکتار، در شمال پارک جنگلی چیتگر قرار گرفته و علاوه بر این دارای 120 هکتار مجموعه تفریحی و تجاری در پهنه خشکی می باشد. بطور دقیق تر این مجموعه طوری در منطقه جایگیری کرده است که جنوب دریاچه آزاد راه تهران–کرج، شمال آن بزرگراه همت، شرق آن بزرگراه آزادگان و  غرب دریاچه بافت مسکونی منطقه ۲۲ شهرداری تهران قرار دارد. دریاچه چیتگر یکی از بهترین و پرطرفدارترین جاذبه های منطقه می باشد بطوری که گردشگران داخلی و خارجی بسیاری را به خود جلب کرده است و در کنار فضای سبز مناسب، موجب تلطیف و افزایش کیفیت هوای منطقه شده است.

دریاچه چیتگر(خلیج فارس) 

 

مجتمع بزرگ ایران مال

مجتمع تجاری ایران مال که در مجاورت دریاچه چیتگر و همچنین در نزدیکی بزرگراه های همت و آزادگان قرار دارد یکی از پنج مال برتر جهان است و شامل قسمت های متفاوتی با کاربری های مختلف می باشد بطوری که در این مجموعه بزرگ شاهد قسمت های زیر هستیم:

 • تجاری(هایپراستار، جواهرات و زیورآلات، کفش و محصولات چرمی، لوازم خانگی و الکترونیکی، دکوراسیون، زیبایی و آرایشی، فرهنگی و تفریحی، پوشاک و البسه ورزشی)
 • شهربازی سرپوشیده
 • مجموعه سینمایی
 • مجموعه های ورزشی
 • مسجد جامع و قطب مذهبی
 • کتابخانه جندی شاپور
 • باغ ایرانی
 • باغ دیدار و آبشار های زیبا
 • تالار آیینه
 • نمایشگاه آثار هنری
 • شربت خانه بزرگ و زیبا
 • نمایشگاه تخصصی خودرو
 • هتل بین المللی

مجتمع بزرگ ایران مال

اماکن شاخص منطقه 22

منطقه 22 تهران به لحاظ امکانات و اماکن رفاهی شرایط خوبی را دارا بوده و همچنان نیز در حال پیشرفت می باشد که از جمله این مراکز که به گونه ای هویت منطقه را شکل می دهند می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مجتمع بزرگ ایران مال(بزرگترین مرکز خرید خاورمیانه)
 • پارک جنگلی چیتگر
 • مجموعه ورزشی آزادی(استادیوم ورزشی آزادی، دریاچه آزادی، هتل المپیک، آکادمی فوتبال)
 • پارک جنگلی خرگوش دره
 • دریاچه چیتگر
 • آبشار تهران
 • مجتمع تجاری زرمال
 • بوستان جوانمردان ایران
 • باغ ملی گیاه‌شناسی
 • بیمارستان تریتا
 • هتل لکسون
 • شهربازی هزار و یک شهر  
 • پارک جنگلی لتمال کن
 • پارک جنگلی وردآورد
 • بنیاد علمی بین‌المللی علوم مغز و اعصاب ایران(با همکاری پروفسور سمیعی)

مجموعه ورزشی آزادی

آبشار تهران

بنیاد علمی بین‌المللی علوم مغز و اعصاب ایران

مراکز آموزشی و فرهنگی منطقه 22

علاوه بر مراکز تفریحی، مراکز علمی و فرهنگی نیز نقش بسیار موثری در پیشرفت مناطق مختلف داشته و موجب جذب و ماندگاری جمعیت در آن منطقه می شود. از جمله مراکز آموزشی و فرهنگی منطقه 22 می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • پژوهشگاه صنعت نفت
 • پژوهشگاه ژنتیک
 • دانشکده علوم انتظامی
 • پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی 
 • مدارس دخترانه و پسرانه
   
مدرسه آدرس شماره تلفن
دبستان دخترانه ستاره نو

شهرک راه آهن، بلوار هاشم زاده، کوچه سروستان یازده، پلاک 71

44747233 – 44749612
دبستان دخترانه بهار پروانه ها

خیابان گلها-18 متری اول-نبش بنفشه ششم-پلاک 23

44700148
دبستان پسرانه رضویون

شهرک گلستان، بلوار امیرکبیر، خ بنفشه، نبش بنفشه دوم، پ 18

44719117
دبستان پسرانه آرمان دانش

 میدان اتریش ، یاس9 ، پلاک 44

44728811-44726051
دبیرستان د خترانه شهدای راه آهن

شهرک راه آهن - بلوار گلها- بنفشه 6

44702588
دبیرستان دخترانه تهذیب

 بلوار امیرکبیر، خیابان بنفشه، کوچه بنفشه چهارم شرقی پلاک 15

44702863 - 44701518

دبیرستان پسرانه آفرینش

انتهای بلوار گلها- نبش بنفشه 14- پلاک 156

44705597

 

 

 

دریاچه شهدای خلیج فارس تهران (دریاچه چیتگر)

یکی از بهترین مراکز تفریحی و گردشگری منطقه ۲۲ تهران ، دریاچه چیتگر یا دریاچه شهدای خلیج فارس است. یک دریاچه مصنوعی با چشم اندازی بسیار زیبا که در شمال غربی تهران واقع شده است. در شمال دریاچه، بلوار جوزانی و بزرگراه شهید خرازی (همت غرب)، و در جنوب آن بزرگراه شهید همدانی (حکیم غرب) قرار دارد. قسمت شرق دریاچه خلیج فارس، بلوار کاشان و بزرگراه آزادگان، و قسمت غرب آن به منطقه مسکونی شهرک چیتگر محدود می شود.

دریاچه خلیج فارس تهران ورودی های متعددی دارد. هم از شمال، هم از شرق و هم از قسمت غربی آن می توان وارد محوطه دریاچه چیتگر تهران شد. در ورودی شرقی دریاچه خلیج فارس تهران، فروشگاه ها و مراکز خرید لوکس مانند باملند به چشم می خورند. همچنین در این قسمت ساحل شنی زیبایی وجود دارد که با مرغان دریایی و مرغابی ها، مناظر بسیار دیدنی را ایجاد کرده است. اما در ورودی غربی آن، قسمت جنگلی و آلاچیق ها ، مسجد دریاچه و سپس محوطه بازی کودکان وجود دارد.

دو شهر بازی یکی در قسمت شمالی و دیگری در قسمت غربی دریاچه وجود دارد. شهربازی شمالی بازی هایی شامل پرش در آسمان، سینما پرواز (هرم هیجان)، سرسره خروشان و… را دارد و شهربازی غربی بازی هایی مثل سافاری وحشت، ماشین کوبنده ، سورتمه ، شهربازی کودکان و… دارد. به طور کلی شهربازی شمالی هیجان انگیزتر از شهربازی غربی است. همچنین دور تا دور این مجموعه تفریحی، امکان پیاده روی و دوچرخه سواری وجود دارد و چند ایستگاه کرایه دوچرخه در اطراف دریاچه موجود است.

برای رفتن به دریاچه چیتگر تهران، می توان از انتهای اتوبان همت، بزرگراه شهید خرازی خروجی دریاچه شهدای خلیج فارس را رفته و سپس تابلوهای راهنما را دنبال کرد. در قسمت شمال، شرق و غرب آن پارکینگ هایی برای خودرو گردشگران در این مرگز تفریحی و گردشگری در نظر گرفته شده است.

پارک چیتگر

یکی دیگر از بهترین مکان های تفریحی شمال غرب تهران در منطقه ۲۲ ، پارک چیتگر است. بوستان جنگلی چیتگر از شمال به بزرگراه شهید همدانی (حکیم غرب) و دریاچه خلیج فارس و از جنوب به آزاد راه تهران-کرج منتهی می شود. از سمت شرق به بلوار کوهک و بزرگراه آزادگان و پارک خرگوش دره، و از سمت غرب به محله آزاد شهر و پیکان شهر و باغ گیاه شناسی ملی ایران محدود می شود.

بوستان جنگلی چیتگر ، پوشش های گیاهی متنوعی مانند درخت های سوزنی برگ و پهن برگ را شامل می شود. این بوستان دارای پیست دوچرخه سواری و باشگاه اسب سواری و امکانات اسکیت سواری است. همچنین یک محوطه زمین بازی برای کودکان دارد. در این پارک همچنین آلاچیق و سرویس بهداشتی و رستوران و سوپرمارکت هم در نظر گرفته شده است.

این پارک جنگلی ورودی های مختلفی دارد. ایستگاه مترو چیتگر در ورودی ۱ و ایستگاه مترو ایران خودرو در ورودی های ۵ و ۷ آن قرار دارند. پارک چیتگر دارای رستوران، پارکینگ، پمپ بنزین و پمپ گاز نیز می باشد. به دلیل مجاورت بوستان جنگلی چیتگر و دریاچه خلیج فارس، هوای این منطقه به خصوص در فصل تابستان بسیار مطبوع و دلپذیر می شود. در قسمت شرقی آن فضایی برای بانوان با عنوان بوستان بانوان چیتگر ریحانه، برای تفریح راحت تر بانوان در نظر گرفته شده است.

همچنین برای رفتن به پارک چیتگر می توان از مسیر انتهای اتوبان حکیم، بزرگراه همدانی، خروجی ایران خودرو جنوب، بلوار تهرانی، ورودی غربی پارک چیتگر و یا آزادراه تهران-کرج، ورودی بوستان جنگلی چیتگر اقدام کرد.

منابع: وب سایت رسمی ، لست سکند

باغ گیاه شناسی

یکی دیگر از جاذبه های تفریحی در شمال غربی تهران در منطقه ۲۲، باغ گیاه شناسی ملی ایران است که تحت نظر موسسه تحقیقات جنگلها و مراتع کشور اداره می شود. باغ گیاه شناسی با وسعت ۱۴۵ هکتار از شمال به بزرگراه شهید همدانی (حکیم غرب) و از جنوب به آزادراه تهران-کرج منتهی می شود. از سمت شرق به شهرک آزاد شهر و پیکان شهر و پارک جنگلی چیتگر، و از سمت غرب به بلوار پژوهش محدود می شود.

در باغ گیاه شناسی که از سال ۱۳۴۸ احداث آن آغاز شده است، چشم اندازهای طبیعی سه رشته کوه البرز، زاگرس و هیمالیا شبیه سازی شده اند. همچنین تعدادی دریاچه، رودخانه و آبشار که از لابلای صخره ها به پایین می ریزد، فضای طبیعی و محیط زیبایی را ایجاد کرده اند. در این باغ سعی شده است که اقلیم های آب و هوایی مختلف با گونه های گیاهی هر اقلیم شبیه سازی شود. این اقلیم ها در جدول زیر نشان داده شده اند.

اقلیم های مختلف باغ گیاه شناسی ملی ایران

اقلیم های ایران اقلیم های جهان
اقلیم خزر اقلیم چین و ژاپن
اقلیم البرز اقلیم قفقاز
اقلیم زاگرس اقلیم هیمالیا
اقلیم کویری و بیابانی اقلیم اروپا
اقلیم سایر مناطق اقلیم سیبری
اقلیم آمازون و امریکای لاتین

در این باغ زیبا، می توان با پوشش های گیاهی مناطق مختلف جهان آشنا شد. همچنین از محیط آرام و مناظر عالی و گل و گیاهان متنوع آن لذت برد. بهترین زمان برای بازدید از باغ ملی گیاه شناسی، اواخر بهار و تمام فصل تابستان و اوایل پاییز می باشد. چون گل ها و گیاهان در طی این مدت سرسبز هستند و جلوه ها و زیبایی های باغ ملی گیاه شناسی بیشتر می باشد. برای رفتن به باغ گیاه شناسی، وارد آزاد شهر (شهرک سرو آزاد) شده و از خیابان گودرزی وارد کوچه هشتم غربی شده و آن را تا انتها (که نامش بلوار باغ گیاه شناسی ملی ایران است) رفته و به باغ گیاه شناسی وارد می شوید. 

منابع: موسسه جنگلها و مراتع کشور

آبشار تهران

یکی دیگر از جاذبه های تفریحی منطقه ۲۲، آبشار تهران است که در شمال غربی تهران واقع شده است. در جنوب آبشار تهران بزرگراه شهید خرازی (همت غرب) واقع شده و در شرق آن بوستان جنگلی لتمال کن قرار دارد. آبشار تهران با هدف بازسازی محیط طبیعی کوهستان، افزایش سرانه فضای سبز، احیاء گیاهای بومی، بازسازی برکه های طبیعی و آب راه ها احداث شده است.

آبشار تهران به صورت پلکانی و طبقه طبقه ساخته شده که هر طبقه فضای سبز همراه با برکه های سنگی و جویبارهایی زیبا دارد. همچنین از بالای آن، نمای بسیار زیبای غرب تهران و منطقه ۲۲ و مخصوصا دریاچه چیتگر را می توان مشاهده کرد. می توان گفت مکانی فوق العاده برای پیاده روی و کوه پیمایی است. از جمله امکانات آبشار تهران می توان به زمین بازی کودکان، آلاچیق، سرویس های بهداشتی، کافی شاپ و رستوران سنگی، سالن آمفی تئاتر، مسجد، پمپ بنزین و پارکینگ اشاره کرد.

برای رفتن به آبشار تهران، از بزرگراه شهید خرازی که امتداد همت غرب است، (بعد از خروجی شهرک شهید باقری) خروجی آبشار تهران را پیچیده و تابلوهای راهنما را دنبال کرده، به پارک آبشار تهران می رسیم.

منابع: سایت کارناوال، شهرداری منطقه ۲۲

پارک آبی او پارک (اُ پارک) تهران

یکی از بهترین و مفرح ترین مکان های تفریحی واقع در شمال غربی تهران در منطقه ۲۲ ، پارک آبی او پارک است. او پارک از مجهزترین پارک های آبی سرپوشیده می باشد که در قسمت شرق پارک جنگلی چیتگر واقع شده است. در این پارک آبی سرسره های بسیاری هم برای استفاده بزرگسالان و هم برای کودکان ساخته شده که بسیار خوب و مهیج و از لحاظ ایمنی، در سطح بالایی قرار دارند. این سرسره ها شامل سرسره ابیس، گوگولیا، الوپیا، آکوالوپ، بومرنگ، گردالوپ، رالی شیب، سرسره تونلی، استخر موج، رودخانه خروشان و… هستند.

از دیگر امکانات پارک آبی او پارک می توان به جکوزی، ماساژ، عکاسی، نمازخانه، کافی شاپ و رستوران، اتاق تعویض و مراقبت از کودک اشاره کرد. سانس های استفاده بانوان روزهای زوج، و سانس های آقایان روزهای فرد و جمعه می باشد. لازم به ذکر است که این مجموعه دارای آب تمیز و زلال تصفیه و میکروب زدایی شده است. برای رفتن به او پارک از آزادراه تهران-کرج، بعد از بزرگراه آزادگان، خروجی شهرک گلستان را پیچیده و انتهای خیابان شمیم به او پارک می رسیم.

برای کسب اطلاعات بیشتر از مراکز پزشکی و درمانی، فرهنگی و آموزشی، خدمات عمومی، مراکز تفریحی و گردشگری ، باشگاه های ورزشی ، مجتمع های تجاری و مغازه های خدماتی در منطقه ۲۲ تهران ، حتما به وب سایت  محله ما   که راهنمای شهری منطقه ۲۲ می باشد مراجعه نمایید. در وب سایت محله ما ، کسب و کارها و مراکز خدماتی بسیاری که در منطقه ۲۲ واقع شده اند،‌ برای شما عزیزان معرفی شده است.

چاپایمیل